PERSKIE OKO

LISTY Z ROSJI

SUPLEMENT DO DZIENNIKA

Drogie moje córki!

Pomyślałem, że przyda Wam się parę praktycznych porad, jak postępować w trudnych i dzikich, syberyjskich warunkach. Dla Basy i jej „Strzelców” poniższe porady są wręcz bezcenne, jako że zawierają elementy survivalu. Niewątpliwie Gai też mogą się przydać jako obraz egzotycznego świata, niewątpliwie poszerzający jej ciasne i zaściankowe, europejskie horyzonty. A więc proste syberyjskie porady domowe, praktyczne i na każdą okazję:

1.Jak sporządzić tanie i pożywne mrożonki z kapusty?

Bierzemy średniej wielkości kapustę, obgryzamy co zbędne i kiedy temperatura spadnie poniżej -35°C zasypujemy śniegiem w ogródku. W razie potrzeby używamy. Kłopot mogą sprawić pijane białe niedźwiedzie oraz geolodzy poszukujący zagrychy. Najlepiej postawić mużyka z kijem, żeby walił po mordzie.

Uwaga!

Trzeba go dobrze karmić bo zeżre mrożonkę!

2. Jak przechowywać zapasy?

W naszych warunkach jest to proste. Gdy tylko spadnie pierwszy śnieg, wynosimy dany zapas do ogródka i przysypujemy śniegiem, starannie go udeptując. Miejsce udeptania zapasu należy starannie oznakować patyczkiem i dokładnie zapamiętać, aby n.p. zamiast buraka ćwikłowego z chrzanem, na który mamy ochotę, nie odkopać dziadkowego nagana z okresu kontrrewolucji lub doczesnych szczątków cioci, oczekujących z pochówkiem do wiosny. Jeśli buran zmiecie patyczki – ryzykujemy w ciemno, co może stanowić miłe urozmaicenie długich, polarnych nocy.

3. Jak walczyć ze szczurami?

Ze szczurami jeszcze nikt nie wygrał. W związku z czym kupujemy pięć litrów wódki i pijemy tak długo, aż szare szczury staną się białe. Z białymi tutaj podobno wygrywano.

4. Jak sporządzić tani i pożywny napój?

Starannie opłukać dowolne szklanne naczynie. Wytrzeć do sucha. Zerwać ochronną, metalową kapslę z butelki ”Tajożnej”*, wlać do starannie umytego, czystego i wytartego do sucha naczynia. Można, a nawet nie należy mieszać. Podobno po mieszaniu boli głowa. Wypić.

Uwaga!

Jeżeli ktoś ma duże pragnienie, ilość butelek „Tajożnej” można dowolnie zwiększyć. Można również zrezygnować z mycia i wycierania naczynia, a nawet z samego naczynia.

*W polskich warunkach można ewentualnie zamienić „Tajożną” na „Wyborową”. Jednak ze względu na niepowtarzalne walory tej pierwszej nie da to pożądanego efektu.

5. Jak zagryzać?

Najlepiej przegryźć krtań. Gryzienie w uszy uważane jest za nieetyczne.

6. Jak obchodzić się z koniem?

Z koniem należy obchodzić się bardzo ostrożnie, zwłaszcza od tyłu, bo może kopnąć.

7. Jak zdobyć opał zimą w pustym, zamarzniętym stepie?

Zimą, kiedy step jest pokryty zamarzniętym śniegiem, trudno jest spod niego wydobyć źdźbło trawy, a cóż dopiero mówić o kiziaku. Dlatego też należy zamówić węgiel w najbliższym składzie opałowym.

8. Jak przeżyć zimę?

Zimy, tu na Syberii są szczególnie ciężkie, temperatury do – 45°C, śnieg i burany. Aby bez specjalnych kłopotów zimę przeżyć, należy spędzić ją na Hawajach lub Karaibach. Na lato można przenieść się w bardziej umiarkowany klimat. Osobiście radziłbym Wyspy Kanaryjskie lub Bari.

9. Co zrobić gdy buran zasypie chatę?

Należy założyć, że sąsiedzi znajdują się w takiej samej sytuacji, a nawet jeśli nie, to komu będzie się chciało przekopywać step, żeby odszukać jedną marną chatę. W związku z tym należy się solidnie oraz tłusto najeść i zwinąwszy się dokładnie w kłębek – zasnąć. Wiosna następuje tutaj tak jak i wszędzie 21 marca.

10. Jak zdobyć pożywienie w stepie?

Aby zdobyć pożywienie, w żadnym wypadku nie należy udawać się w step, a co najwyżej do restauracji „Stepowa” w Ałmaty, a i to na własne ryzyko.

11. Jak znaleźć drogę w stepie, gdy wszystko jest zawiane śniegiem a niebo jest pochmurne?

Należy zaopatrzyć się w łopatkę saperską i zaczynając od dowolnego punktu starannie odgarnąć śnieg do gołej ziemi. Po jakimś czasie niewątpliwie trafimy na jakąś drogę.

Uwaga!

Użycie sprzętu mechanicznego, koparki, spychacza itp. może oznaczać koniec drogi, zwłaszcza jeśli na nią trafimy.

12. Jak nawiązać kontakty z tubylcami?

W stepie niesłychanie rzadko zdarza się spotkać tubylca. Wielokrotnie spotykani przeze mnie ludzie okazywali się zawsze w końcu, nie tubylcami a mieszkańcami pobliskich wsi i miasteczek Należy przyjąć więc, iż tubylcy są tu niesłychaną rzadkością lub, że starannie ukrywają się przed przybyszami, być może z przyczyn religijnych.

13. Jak handlować z tubylcami?

Handlować należy bardzo ostrożnie, ażeby potem w domu nie okazało się, że za nasze ciężko zarobione pieniądze kupiliśmy perkal produkowany masowo w Chinach, a niebieskie szklane paciorki są ordynarną podróbką z Hong-Kongu.

14. Jak zdobyć drzewo?

Drzewo zdobyć jest stosunkowo łatwo Wystarczy zaopatrzyć się w tzw. słupołazy, a jeśli ma ono wystarczającą ilość gałęzi, to nawet i to nie jest potrzebne, Ale cóż za satysfakcja, gdy uda nam się po wielu wysiłkach, zatknąć swój proporczyk na szczycie. Zdobywanie gór jest znacznie trudniejsze. Stanowczo odradzam!

15. Jak polować w stepie?

Po pierwsze, należy zaopatrzyć się w broń. W tym celu należy wstąpić do najbliższej chaty i po prostu pożyczyć (za umiarkowaną cenę). Najlepiej karabinek AK-47 Kałasznikowa, kalibru 7,62 mm. Używanie granatników i moździeży uważamy za przesadę, w dodatku niezbyt zgodną z etyką łowiecką. Następnie udajemy się w step na polowanie. Strzelanie drobnych gryzoni i ptaszków ćwierkających beztrosko nie licuje z godnością rasowego myśliwego a nic innego tu nie spotkamy. Nie należy się jednak zniechęcać, a cierpliwość bywa zwykle nagrodzona. Na linii strzału może się znienacka pojawić np. nasz sąsiad myśliwy, albo zaspany pastuch, który odbił się od stada. I będzie jeszcze co opowiadać wnukom przy kominku.

16. Czy warto zapuścić sobie brodę?

Wielu z nas zadaje sobie pytanie do czego może służyć broda w tak trudnym klimacie, poza tym, że stanowi ona nieodzowny atrybut przy spotkaniach z dziennikarzami. Takie rozumowanie jest oczywiście błędne. Poza ogólnym ociepleniem ciała, daje ona miłą rozrywkę przy odklejaniu jej od baszłyka po powrocie z wędrówki, a w razie braku prowiantu, jej żucie pozwala nam na zaspokojenie pierwszego głodu.

Uwaga!

Żucie wszelkich innych części ciała jest szalenie niebezpieczne i grozi trwałym kalectwem.

17. Co zrobić w razie spotkania wilka, ussuryjskiego tygrysa lub innego groźnego drapieżnika?

Należy natychmiast położyć się, wyspać i wytrzeźwieć, a następnie spokojnie kontynuować wędrówkę.

18. Co zrobić napotkawszy wielbłąda?

Wielbłądy są źle wychowane i plują, dobrze wychowany gentleman w żadnym wypadku nie powinien się z nimi zadawać.

19. Co zrobić napotkawszy w stepie pingwina?

Nie wpadać w panikę. Wytrzeźwieć. Cichutko sobie cały czas powtarzać, że dotarcie drogą lądową do Antarktydy jest niemożliwe. Następnie należy wziąść naszą nieocenioną łopatkę saperską i dziarsko odgarniając śnieg, spróbować odkopać resztę orkiestry uwięzioną w zasypanym autobusie.

Uwaga!

Jeśli liczba odkopanych osobników we frakach przekroczy 200 sztuk, należy poważnie się zastanowić, czy to jednak nie Antarktyda.

20. Jak być eleganckim?

Nie możesz być eleganckim, jeśli nie potrafisz się odpowiednio ubrać. Nieodzownym elementem eleganckiej odzieży jest wysoka, futrzana czapka, przypominająca kształtem wyrośnięty tort. Jednakże, jeśli jej średnica będzie niższa niż 80 cm, nie będziesz tu tolerowany w żadnym eleganckim towarzystwie.

21. Jak chronić uszy?

Kiedy mróz spada poniżej -20°C należy koniecznie chodzić z odkrytymi uszami (zapewne z przyczyn religijnych). Dopuszczalne jest osłanianie uszu gołymi rękami, natomiast naciąganie na nie rękawiczek nie jest w dobrym tonie. Toteż nie bardzo wiadomo co z nimi zrobić, tak samo jak z drobnym bagażem. Noszenie w zębach jest kłopotliwe, ze względu na ich przymarzanie do uchwytów aktówki czy walizki, a nie każdego stać przecież na plecak. Ale czegóż się nie robi dla elegancji.

22. Co się nosi na Syberii?

Oczywiście zależy to od regionu w którym przebywamy. Np. na południu w ciepłym i łagodnym klimacie Tadżykistanu czy Turkmenii, nosi się najczęściej jaskrawą, zieloną opaskę na czole, której kolor wspaniale harmonizuje z ciepłym brązem i z głęboką, wpadającą w granat czernią AK-47, noszonego na plecach. Dalej na północ, w śnieżnych i mroźnych rejonach północnego Kazachstanu i południowej Syberii, nadal tradycyjnym elementem codziennego ubioru są oksydowane lub niklowane, ciężkie bransolety, połączone takimże łańcuszkiem. Bardzo często są noszone również na nogach.

23. Jak się zachować po wejściu do chaty?

Jeśli po wejściu do chaty, nieogolony, potężnie zbudowany osobnik w brązowym kożuchu, walnie cię na powitanie ciężkim łapskiem i ryknie coś niezrozumiałego, masz oczywiste powody do niepokoju, czy przypadkiem nie zaszedłeś do gawry niedźwiedzia brunatnego, który, jeśli wierzyć tubylczej telewizji, rozmnożył się niezmiernie w okolicach Magadanu i Kamczatki. Jedynym wiarygodnym wskaźnikiem, że tak nie jest, może być woń alkoholu. Jeśli ją poczujesz możesz być spokojny, bo na ile mi wiadomo, niedźwiedzie brunatne w tej części Syberii jeszcze nie piją. Możesz spokojnie wyjąć własną butelkę i przyłączyć się do miłego gospodarza.

24. Jak zadbać o swój status społeczny?

Jedynym naprawdę istotnym wskaźnikiem posiadanego statusu społecznego jest ilość złotych zębów jakimi dysponuje dany osobnik. Żaden bank nie będzie skłonny udzielić kredytu posiadaczowi zaledwie jednego czy dwóch. Stanowią więc one ważną lokatę kapitału i niewątpliwie poważną rezerwę walutową. Uprzedzamy, że maskowanie własnych zębów złotą folią grozi nie tylko całkowitą kompromitacją towarzyską, gdy ta odklei się np. przy sutym posiłku, ale może być ścigane prawem jako poważne nadużycie.

Uwaga!

Bezpośrednie regulowanie zobowiązań złotymi zębami jest uważane za stanowczo w złym guście.

25. Jak sporządzić pieczeń z niedźwiedzia?

Aby sporządzić pieczeń z niedźwiedzia należy niestety uzyskać na to zgodę tego ostatniego, co bywa trudne, bo bydlę jest wyjątkowo niechętne do współpracy. Znacznie łatwiej jest uzyskać zgodę królika. Królika najlepiej przyrządzić w potrawce wg. ogólnie znanych przepisów.

Uwaga!

Uzyskanie zgody królika na uczestnictwo w potrawce jest równie trudne.

26. Jak zdobyć niedźwiedzie futro?

Wszystko oczywiście jest tylko kwestią ceny. Jeśli jednak niedźwiedź sam zacznie ściągać własne futro, aby nam je wręczyć, należy się poważnie zastanowić, czy nie zaproponowaliśmy ceny zbyt wysokiej.

27. Co należy wiedzieć o obyczajach niedźwiedzi?

Pogłoski o jakoby wyjątkowej korupcji mającej podobno panować wśród białych niedźwiedzi należy uznać za podłe oszczerstwo. Brunatne też biorą i kto wie czy nie znacznie więcej.

Mądrości nie chowa się pod korcem, a tym bardziej geniuszu, toteż pozwalam Wam podzielić sie powyższym ze wszystkimi, którzy na to zasługują.

Wasz Globustrotter